Dama Oyna

Bedava Dama Oyna

okey oyna

Dama oyunu 8×8 64 kareden oluşan 1 tahta üzerinde 16’sı siyah 16’sı beyaz renk olmak üzere toplam da 32 taş ile oynanmaktadır. Dama oyununda taşların dizilişi ise ilk sıralar boş bırakılmak üzere iki ve üçüncü sırada olan beyaz taşlar, altıncı ve yedinci sırada ise siyah taşlar olarak gerçekleşir.Damanın Oynanışı ve Kuralları

bedava dama oyna
bedava dama oyna

Bedava Dama

Bedava Dama oyununda taşların hareketi çapraz damanın aksine düz bir şekildedir. Kareler boş olmak üzere bu taşlar ileriye, sağa ve sola doğru birer kare hareket edebilirler. Geriye doğru bir hareket edilemez. Dama oyununa beyaz taşlara sahip oyuncu ilk olarak başlar. Oyundaki bütün taşların amacı ise rakibin en son karesine, bu kare beyaz taş için sekizinci, siyah taş için ise birinci karedir, amaç buna ulaşıp dama yapmaktır.

Bedava Dama Oyunu

Bedava Dama Oyunu taşının değeri beş adet normal olan taş (yoz taş) değerinde görülüyor. Yani şu durumda stratejik olarak 1 yoz taşı dama yapmak için beş adet yoz taş feda edilebilir. Dama olan 1 yoz taş geriye doğru olarak oynayabilme yetisi kazanır. Ve birden çok taş almak şartı ile L biçiminde hareket edebilir. Fakat art arda dizili olan taşları sırayla alma hareketi ile dama yapılamaz.

Eğer 1 taş oynamak için yerinden kaldırıldı ise hamleden geri dönülmesi imkansız bir hale gelir. Oyuncu kaldırmış olduğu bu taşı oynamak zorundadır, yani mecburidir. Aynı zamanda rakibin taşını alma ihtimali olan oyuncu bu hamleyi yapmak zorundadır. Eğer ki birden çok yönde taş alma durumu var ise en çok taş hangi yönden alınıyorsa bu hamleyi o yönde yapmak zorunlu bir durumdur. Dama taşı kesinlikle sektirilemez.

Bedava Dama Oyunları

Bedava Dama Oyunları oyununda her hangi bir süre kısıtlaması bulunmaz. Karşı tarafın bütün taşlarını bitirmiş olan oyuncu kazanmış olur. Her 2 tarafın da birer taşı kaldıysa oyun berabere bitmiş olur. Dama oyununda beraberlik ‘Gayyım’ olarak da adlandırılır. Oyunculardan berabere bitirme teklifi de gelebilir. Ya da aynı hamle üçten fazla tekrarlanmış olursa oyun berabere olarak nitelendirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Eğlenceli Dama Sitesi